• pl
  • eng

Awiacja
WIADOMOŚCI
ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 19:04
Szanowni Państwo,

mając na uwadze sytuację związaną z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-Cov-2 oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa oraz naszych pracowników, IMGW-PIB podjął decyzję o przeniesieniu kolejnej edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej na przyszły rok. W tej chwili podanie dokładnego terminu szkoły nie jest możliwe, ale jak tylko będzie znany zostanie ogłoszony na naszych stronach internetowych, do których śledzenia serdecznie zapraszamy.

TURBULENCJE - 0PIS 13:15 21.05.2018

 
Na mapie prezentowana jest prognoza intensywności turbulencji (potencjału turbulencyjnego - PT) w dwóch warstwach:

  • od gruntu do 3 km,
  • powyżej 3 km (do wysokości 15 km).
W obliczeniach modelu został ujęty stosunek prognozowanej energii wiatrowej do energii, z jaką oddziaływałby wiatr o prędkości 30 m/s (w warstwie od powierzchni do 3 km) lub 40 m/s (w warstwie powyżej 3 km) na poziomie morza, na średniej wielkości statek powietrzny. W obliczeniach uwzględnia się trzy wielkości fizyczne: siłę wiatru, gradient (pionowy i poziomy) wiatru oraz stabilność atmosfery. U dołu mapy wartości intensywności turbulencji są przedstawione za pomocą skali barw oraz umownych określeń (np. słaba, umiarkowana itp.) Intensywność turbulencji wyrażona jest w skali od 0-brak do 1-groźna. Wielkość tę można jednocześnie interpretować jako prawdopodobieństwo wystąpienia turbulencji.Na mapie zbiorczej oznaczono także pojedyncze punkty wraz z podaniem wysokości (w metrach), w których PT jest największy. Te same charakterystyczne poziomy odnotowane są na przekroju, co pozwala stosunkowo jednoznacznie zidentyfikować przestrzenny obraz PT
Dla każdej z dwóch warstw (poniżej 3 km oraz powyżej 3 km) prezentowana jest mapa zbiorcza wartości maksymalnych (rzut z góry) i zbiorczy przekrój największych wartości (rzutu W→E).
Na przekroju dolnej warstwy przedstawione są dwie linie orografii:
  • maksymalnej (wyższa czarna linia)
  • minimalnej (niższa linia, zakreskowane pole).
 
 
Awiacja.imgw.pl jest pogodowym serwisem informacyjnym
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.
Copyright IMGW PIB 2009-2019© Wszelkie prawa zastrzeżone.